Strona główna
Akcja społeczna na rzecz  Kolei Dużych Prędkości w PolsceJuż budują KDP!

– Nasi pracownicy budują Koleje Dużych Prędkości na całym świecie – mówi Tadeusz Skobel, prezes zarządu PKP Energetyka S.A. – Mamy nadzieję, że w niedługim czasie wiedzę i doświadczenie zdobyte na zagranicznych rynkach z powodzeniem będziemy wykorzystywali w Polsce.
 
Pracownicy PKP Energetyka SA w GracjiTo jedna z najważniejszych wypowiedzi dotyczących KDP jakie mogliśmy usłyszeć w ostatnich miesiącach. Dlaczego najważniejsza? Bo pokazuje, że można przygotowywać się do nowych wyzwań z naprawdę wielkim wyprzedzeniem – by uniknąć błędów, budować sprawniej, szybciej, taniej. To dobrze świadczy o firmie, gdy planuje swoje działania w długim horyzoncie czasowym, a jeszcze lepiej o jej pracownikach, którzy już teraz mają spore wzięcie na zagranicznych rynkach.
 
Pracownicy PKP Energetyka zdobywają doświadczenie w budowie Kolei Dużych Prędkości w Anglii, Hiszpanii i Grecji. Grupa specjalistów z pięciu zakładów spółki: Kujawskiego, Łódzkiego, Pomorskiego, Północnego oraz Świętokrzyskiego rozpoczęła prace przy budowie sieci trakcyjnej dla greckich kolei w lutym 2008. Roboty realizowane są na nowopowstałej 120-kilometrowej linii kolejowej łączącej Ateny z Kiato. Ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu (góry, morze, doliny, wąwozy) trasa przebiega przez kilkanaście tuneli, wiaduktów, mostów (w tym nad słynnym Kanałem Korynckim). Pracownicy PKP Energetyka S.A. wykonują tam profesjonalnie i kompleksowo powierzone zadania; od stawiania konstrukcji wsporczych (na całej trasie będzie ich kilka tysięcy) aż do końcowej regulacji sieci trakcyjnej. Większość z nich wykonywanych jest w nocy ze względu na prowadzony ruch pociągów w ciągu dnia.
 
Pierwsze doświadczenia przy budowie Kolei Dużych Prędkości pracownicy PKP Energetyka S.A. zdobywali w Anglii. W okresie między lutym 2005 do kwietnia 2006 wykonywali prace przy montowaniu sieci trakcyjnej na linii dużych prędkości łączącej Londyn z Folkestone (angielska stacja Eurotunelu). Zadaniem polskich pracowników było wywieszenie sieci jezdnej i wykonanie jej końcowej regulacji. W tym celu wybudowali ok. 140 odcinków naprężenia (sekcji mechanicznych) sieci jezdnej.
 
Pracownicy PKP Energetyka SA w GracjiPracownicy PKP Energetyka S.A. brali udział także w pracach związanych z budową Kolei Dużych Prędkości w Hiszpanii. Od marca 2007 roku wykonywali roboty przy linii przystosowanej do jazdy pociągów z prędkością 300 km/h łączącej Madrid z Valladolid. Prace wykonywane były również w 28-kilometrowym tunelu Guadarrama.
 
Wszystkie wyżej wymienione roboty pracownicy PKP Energetyka S.A. wykonywali na zlecenie francuskiej firmy ALSTOM. O swojej pracy mówią dziś następująco: – Zadania wykonywane w Anglii, Hiszpanii i Grecji to dla nas okazja aby poznać smak pracy w międzynarodowym środowisku. Pozwoliło to nam na wzajemną wymianę doświadczeń, naukę innej organizacji pracy oraz poznanie obcej dla nas kultury i związanych z nią obyczajów. Dzięki temu zdobyliśmy bezcenną wiedzę i doświadczenia oraz poznaliśmy międzynarodowe standardy pracy.
 
W skład ekipy pracowników PKP Energetyka S.A. realizujących kontrakt w Grecji wchodzą: Jan Izak z EZSZ Słupsk – Zakład Północny, Janusz Prędki i Ryszard Czajka z EZSZ Toruń – Zakład Kujawski, Jarosław Kalinowski i Grzegorz Guz z EZSZ Zduńska Wola-Karsznice -Zakład Łódzki, Grzegorz Jasik z EZSZ Staszów -Zakład Świętokrzyski, Tadeusz Lisowski z EZSZ Goleniów -Zakład Pomorski, Jarosław Wiśniewski z EZSZ Krzyż Wlkp.- Zakład Pomorski, Ryszard Kukurowski z EZSZ Chojna- Zakład Pomorski oraz Marek Szott z EZSZ Szczecin Gł. - Zakład Pomorski.
 
Źródło: PKP Energetyka